Yona: Kadonneet helmet x Susanna Leppänen
Kymmenettä sooloalbumiaan valmisteleva Yona suuntaa Kadonneet helmet -kiertueelle loka-joulukuussa 2026. Intiimillä trio-kiertueella rakastettu artisti on poiminut livesettiinsä yleisön suosikkien lisäksi monipuolisen joukon kataloginsa kadonneita helmiä, jotka ovat vuosien saatossa jääneet vähemmälle livehuomiolle. Luvassa on unohtumattomia iltoja harvinaisuuksien, ja jopa ensimmäistä kertaa livenä kuultavien kappaleiden äärellä. Kiertueen liput ovat nyt myynnissä.
Keikan lämmitelijänä lavalle nousee Susanna Leppänen
Susanna Leppänen on omaääninen tarinankertoja, joka säveltää ja tekstittää tärkeimmälle instrumentilleen: Susanna Leppäselle. Leppäsen nopeasti koukuttavat kappaleet karttavat kliseitä, ja hän nostaa sanoituksissaan viekoittelevan hassuttelevalla otteella ikäviäkin asioita eteen niin, että kuulija ei edes huomaa minkälaiseen teatteriin on tullut vedetyksi mukaan: kullatut vankkurit vaihtuvat tyhjyyttään kaikuviksi saleiksi, matka joutuu liesituulettimelta saunan taakse, rautateiltä tähtitaivaalle.
Susanna Leppäsen keikat ovat vahvoja elämyksiä, joissa yhdistyy kaunis laulu, lahjakkuus, taitava soitanta ja liioittelematon teatraalisuus. Soolo tai duo, trio tai koko orkesteri; Leppänen tarjoilee esityksen, joka tekee aina hyvää!